Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Bytowie

Kontak z nauczycielem przedmiotu pod adresem: waldek@7inter.net

 

  1. 1. Kompozycja

Kompozycja – układ elementów zestawionych ze sobą w taki sposób, aby tworzyły one harmonijną całość. Kompozycją określa się również samo dzieło, zawierające połączone ze sobą składniki.

Celem kompozycji jest osiągnięcie zamierzonego efektu plastycznego poprzez umiejętne dobranie kolorów, kształtów, proporcji, faktur i położenia przedstawianych elementów, czasem na drodze porządkowania podobnych do siebie składników, a kiedy indziej poprzez zestawianie ich na zasadzie kontrastu. W kompozycji wykorzystuje się też często pewne konstrukcje znane z geometrii takie jak symetria czy złoty podział. Odpowiednie operowanie tymi narzędziami daje efekt w postaci różnych nastrojów, uczuć, przeżyć jakich może doświadczyć odbiorca – można uzyskać na przykład zarówno odczucie statyczności, porządku, równowagi, harmonii, jak i dynamiki, chaosu czy nierównowagi.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kompozycja_(sztuki_wizualne)

  

 

https://www.jestrudo.pl/kompozycja-w-fotografii/

  

  1. 2. Prawidłowa ekspozycja

 

Czas – przysłona – czułość ISO

Co to jest ekspozycja?

Ekspozycja to nic innego, jak ilość światła, które rejestruje matryca naszego aparatu. Dzięki odpowiedniemu dobraniu parametrów jasność zdjęcia będzie odpowiadała rzeczywistości. 

 

Przysłona

To element w obiektywie złożony z tzw. listków, które tworzą otwór o zmiennej wielkości, przez który światło pada na matrycę. Im przysłona jest bardziej przymknięta, tym mniej światła trafia na matrycę, a co za tym idzie?—?trzeba zmienić pozostałe parametry, aby jasność zdjęcia była zachowana. To jednak nie jedyna cecha przysłony?—?reguluje ona również głębię ostrości. Im otwór przysłony jest większy, tym mniejsza jest głębia ostrości, czyli rozmycie tła jest większe.

 

Czas naświetlania

Czas naświetlania to najłatwiejsza do zrozumienia zasada, którą można porównać do opalania, a raczej jego odwrotności. Im czas naświetlania jest dłuższy, tym zdjęcie jest jaśniejsze - matryca jest naświetlana dłużej, więc wpada na nią więcej światła.

 

Czułość ISO

Czułość ISO to ostatni parametr naszego trójkąta ekspozycji. Określa on czułość, z jaką pracuje matryca naszego aparatu, czyli jak reaguje na światło.

 

https://fotoblogia.pl/7327,trojkat-ekspozycji-jak-go-rozumiec-poradnik

https://www.sony.pl/electronics/support/articles/00025973

  

  1. 3. Znaczenie i odwzorowanie kolorów, balans bieli

 

Dominowanie któregoś z tych kolorów na zdjęciu powoduje to, że jest ono między innymi inaczej odbierane przez widza. Zastosowanie barw ciepłych przyciągnie oko widza i podkreśli radość fotografii. Barwa zimna podkreśli np. smutek.

 

https://waskiel.pl/kolory-w-fotografii-jak-je-stosowac/

 

 Uzyskanie prawdziwych kolorów na zdjęciu nie jest w praktyce takie łatwe do uzyskania, ponieważ światło emitowane przez różne obiekty znacznie go zafałszowuje. Aby uzyskać na zdjęciu jak najlepszy balans kolorów, warto więc posłużyć się ustawieniami balansu bieli.

 

https://www.foto4u.pl/blog/artykul/walczymy-o-piekne-barwy---balans-bieli-w-fotografii

 

  1. 4. Odbitki / wydruki

 

Odbitka fotograficzna – papierowy pozytyw uzyskany poprzez naświetlenie papieru światłoczułego za pomocą powiększalnika, minilabu, naświetlarki lub stykowo z negatywu 

lub diapozytywu.

 Wydruk – jest to produkt działania drukarki, zwykle mówiąc „wydruk fotograficzny” mamy na myśli dobrej jakości, wierny kolorystycznie wydruk ze specjalnej drukarki fotograficznej. Technicznie wydruk polega na pokryciu tuszem z drukarki podłoża papierowego, plastikowego lub tkaniny. 

 

https://pracowniaobrazu.pl/czym-sie-rozni-wydruk-od-odbitki/

 

Jak drukować zdjęcia – dobór papieru, drukarki i profilu ICC

https://www.youtube.com/watch?v=gAoTSQ9oC40&ab_channel=Cyfrowe.pl

 

 

Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Bytowie

Jesteśmy placówką oświatowo - wychowawczą kształcącą uczniów, młodocianych pracowników i dorosłych. W skład Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej wchodzi Centrum Kształcenia Zawodowego w Bytowie oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytowie. Głównym celem Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej jest umożliwienie uczniom i słuchaczom kształcenia, dokształcania i doskonalenia zawodowego w formach szkolnych i pozaszkolnych.

Kontakt

Powiatowe Centrum Edukacji
Zawodowej w Bytowie

ul. Wybickiego 4
77-100 Bytów
Tel.: 59 822 30 77

pn-pt: 7.00 - 15.00

sekretariat@pcez-bytow.pl